Zloženie Rady školy pri SOŠD Martin-Priekopa

Stredná odborná škola dopravná

Stredná odborná škola dopravná Martin-Priekopa
Stredná odborná škola dopravná, Zelená 2, 036 08 Martin-Priekopa
O pojekte Comenius multilaterálne partnerstvá Comenius 3
Druhé projektové stretnutie (5. – 9. mája 2014, Česko) Druhé projektové stretnutie sa uskutočnilo v partnerskom súkromnom gymnáziu v Ostrave. Po úvodných aktivitách sme spoznali mesto našej partnerskej školy, navštívili sme interaktívne múzeum U6 vo Vítkoviciach a vítkovické vysoké pece. Prezentovali sme práce, na ktorých sme pracovali počas šk. roka – miera nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi v našich krajinách, informovanosť mladých o zamestnaní. V pivovare Radegast nám ukázali, ako sa pivo dostane až k zákazníkovi a kultúru a históriu sme spoznávali na hrade Hukvaldy a vo Valašskom múzeu v prírode v Rožnově pod Radhoštěm. Zaujalo nás Technické múzeum Tatra v Kopřivnici a banícke múzeum Landek Park v Ostrave.
Tretie projektové stretnutie (10. – 14. novembra 2014, Slovensko)    Tretie projektové stretnutie sa uskutočnilo na Slovensku a naša škola privítala 15 účastníkov z Česka, 8 z Rumunska a 9 z Turecka. Počas stretnutia sme napĺňali ciele projektu, prezentovali práce a videá, ktoré sme pripravovali vo svojich školách, pracovali v skupinách a vytvárali plagáty a správy z aktivít, brožúry o našej práci, o tom, čo sme sa spoločne naučili.    Žiaci našej školy sprevádzali svojich zahraničných spolužiakov na vyučovaní. Spoločne absolvovali hodinu elektrických meraní s Ing. Bednárovou, hodinu anglického jazyka s Mgr. Kolesárovou a hodinu informatiky s Mgr. Zacharovou.    Žiaci vo svojich prezentáciách spracovali typy na úspešný pracovný pohovor a kariéru, prezentovali prezentácie o bariérach, ktoré majú uchádzači pri prijímaní do zamestnania, videli sme krátke filmy – rozhovory s podnikateľmi a úspešnými mladými ľuďmi. Navštívili sme Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom, kde sme mali možnosť sledovať pracovný život a technologické postupy pri „zrode“ automobilov Kia Venga, Cee´d a Sportage. Namáhavý program sme si spestrili návštevou Oravského zámku, Demänovskej jaskyne Slobody a Kremnických Baní, kde naši zahraniční partneri spoznali aspoň malú časť z nášho bohatého kultúrneho a prírodného dedičstva.
Prvé projektové stretnutie   (18. – 22. novembra 2013 Turecko) Prvé projektové stretnutie sa uskutočnilo v tureckej škole v Ekinözü. Počas pobytu v Turecku žiaci prezentovali svoje prezentácie o našej škole, krajine, zvykoch, rozprávali sme sa o stereotypoch zúčastnených krajín, zúčastnili sme sa vyučovania a pozorovali život v tureckej škole, zažilli sme pracovný život v tureckej tepelnej elektrárni a spoločne sme vytvorili logo a motto projektu.
Štvrté projektové stretnutie (10. – 16. mája 2015, Rumunsko)    V dňoch 10. – 16. mája 2015 sa uskutočnili posledné mobility partnerstva, ktoré boli naplánované v rumunskej partnerskej škole v Rimnicu Valcea.  Pobytu sa z našej školy zúčastnili 3 pedagógovia a 6 žiakov. Partnerská škola pripravila pestrý program: Žiaci v škole prezentovali výsledky svojej práce – prezentácie o vplyve nových technológii na zamestnania, analyzovali zručnosti, osobné vlastnosti potrebné pre rôzne zamestnania,  zúčastnili sme sa vyučovania a do školy bol prizvaný hosť Ionut Budisteanu – bývalý študent, ktorý sa venuje výskumu v oblasti IKT. Rozprával o svojich vynálezoch - medzi najzaujímavejšie patrili program na detekciu lupičov v maske a „autopilot“ do auta. Zúčasnili sme sa niekoľkých workshopov – na univerzite v Sibiu, kde sme skúšali rôzne príchute čokolády, žiaci si mali možnosť namiešať vlastú príchuť. Pozorovali sme pracovný život v konzervárenskej továrni Râureni. Zamestnaci nás previedli výrobnými halami, predstvili nám produkty, ktoré konzervujú. Náročný pracovný program bol spestrený návštevou soľnej bane Ocnele Mari Salt Mine, skanzenu Astra National Muzeum a keramickej dielne v Horezu. Kedže sa jednalo o záverečné projektové stretnutie, v posledný deň sme hodnotili našu dvojročnú prácu prostredníctvom výstavy fotografii z projektových stretnutí. Zhodnotili sme prínos projektu pre všetkých účastníkov. Výsledok sme si pozreli na webovej stránke projektu.
Challenge, Self-confidence, Initiative in Europe
Stredná odborná škola dopravná v Martine-Priekope začala v roku 2013 spolupracovať na  projekte Comenius 3 – multilaterálne školské partnerstvá. Do projektu sú okrem našej školy zapojené 3 školy: Liceul Tehnologic „Oltchim“ z Rumunska, Ekinözü Çok Programli Lisesi z Turecka a EDUCAnet –Soukromé gymnázium Ostrava, s.r.o. z Čiech. Cieľom projektu je motivovať žiakov, ktorí majú nedostatok sebavedomia, aby boli schopní identifikovať svoje silné a slabé stránky a nebáli sa výzvy v osobnom, spoločenskom a pracovnom živote.                                
Mgr. Andrea Líšková
Mgr. Andrea Líšková
Mgr. Andrea Líšková
Mgr. Andrea Líšková
Výsledné produkty Comenius 3: